آنالیز آلتراسونیک

منظور از آنالیز Acoustic Emission در مباحث مانیتورینگ و عیب‌یابی تجهیزات، شنیدن و تحلیل امواج صوتی و فراصوتی منتشر شده توسط تجهیزات در حین کار است. البته در برخی دستگاه‌هایی که برای این کار در بازار موجود است، امکاناتی برای مطالعه منحنی روند تغییرات شدت صوت (عموماً بر حسب دسیبل) در بازه‌های زمانی پایش و یا حتی ذخیره و مطالعه شکل موج و طیف فرکانسی سیگنال صدا و فرا صوت، تعبیه شده است.
با توجه به رنج فرکانسی تحلیل ، آنالیز Acoustic Emission در موضوع مراقبت وضعیت را به دو بخش آنالیز آلتراسونیک (فرکانسهای بالاتر از 20 کیلوهرتز) و آنالیز صدا (فرکانسهای کمتر از 20 کیلو هرتز) تقسیم می‌کنیم که البته با توجه به عیوب مورد نظر و در برخی موارد، ریشه های مشترک دارند. این نامگذاری با توجه به حد بالای فرکانس صوتی قابل تشخیص توسط انسان یعنی 20 کیلوهرتز صورت پذیرفته است.

 

آنالیز آلتراسونیک و کاربردهای آن در مراقبت وضعیت

طیف امواج صوتی با فرکانس بالاتر از 20 کیلوهرتز که حد انتهایی شنوایی انسان است ، ” امواج آلتراسونیک“ نامیده می شود. برخی از اشکالات و عیوب، منجر به ایجاد امواج آلتراسونیک و پخش آنها می شوند. با در نظر گرفتن محیط واسط، به طور کلی دو نوع موج آلتراسونیک داریم:

Structure borne
Air Borne

که هر دو نوع آن به کمک دستگاه دتکتور آلتراسونیک و انواع سنسورهای موجود، تشخیص داده شده و با تحلیل ویژگی‌های آنها، نوع عیب قابل شناسایی است. همچنین با توجه به شدت امواج، محل عیب با دقت قابل ملاحظه ای تعیین می‌گردد. زیرا به علت وجود دمپینگ (میرایی)، با دور شدن از منبع اصلی، امواج آلتراسونیک به سرعت میرا می‌شوند.

برخی از عیوبی که از طریق تحلیل امواج آلتراسونیک قابل شناسایی هستند، عبارتند از:

 

در تجهیزات دوار خرابی بیرینگ‌های غلتشی، برخورد، خرابی چرخ دنده‌ها و …
در تجهیزات دوار انواع نشتی‌های جریان (آرک، کورونا، ترکینگ)
در تجهیزات فرآیندی نشتی داخلی ولوها، خرابی تله‌های بخار، نشتی از خطوط و مخازن هوای فشرده، نشتی از مخازن تحت فشار و یا به مخازن تحت خلاء

 

دستگاه‌ها و دتکتورهای آلتراسونیک

شایان ذکر است برای دتکت کردن و یا به عبارت دیگر دریافت امواج آلتراسونیک از منبع ایجاد، نیاز به استفاده از انواع دتکتورهای موجود به همراه دستگاه آنالایزر مربوطه ا ست. دستگاه آنالایزر آلتراسونیک عملیات دریافت سیگنال و تبدیل فرکانسی آن به حیطه شنوایی انسان را انجام می‌دهد. لذا می‎توان امواج تبدیل یافته را به کمک گوشی (head phone) شنید و تفسیر امواج دریافتی نیز توسط اپراتور دستگاه صورت می‎پذیرد.

در زیر تصاویری از دستگاه آلتراسونیک ( سری SDT 170 ساخت شرکت SDT) در حین انجام ارزیابی را مشاهده می کنید. از این نوع دستگاه‎ها می‎توان برای اجرای برنامه مراقبت وضعیت بر مبنای تحلیل  آلتراسونیک استفاده نمود.

مطالب مرتبط

ثبت نظر