خبر برگزاری سمینار تخصصی بوشینگ های فشار قوی

.
سمینار بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی عایق داخلی RIP در روز دوشنبه دهم مهرماه در محل شرکت توانیر با همکاری شرکت فن آوران پویا صنعت وفا با حضور آقای دکتر علیپور مدیر دفتر فنی و نظارت بر شبکه انتقال شرکت توانیر، کارشناسان و مدیران ارشد دفتر فنی و نظارت بر شبکه انتقال توانیر و مدیران و کارشناسان شرکت های برق منطقه ای سراسر کشور و همچنین برخی متخصصین فعال در حوزه صنعت ترانسفورماتور  برگزار گردید.

در سمینار مذکور مطالب گسترده ای در خصوص فن آوری بوشینگ های فشار قوی با عایق کاغذ آغشته به رزین توسط کارشناسان شرکت ایزولاتور (Izolyator) روسیه ارائه گردید که برخی از مهمترین مطالب به شرح ذیل است:
1) مزایای بوشینگ های با عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین (RIP) در مقایسه با بوشینگ های OIP
2) تکنولوژی و مراحل ساخت بوشینگ های با عایق داخلی RIP
3) مانیتورینگ آنلاین بوشینگ های RIP
4) نحوه نصب انواع بوشینگ های RIP
5) فن آوری ها و ساختارهای جدید در تولید بوشینگ فشار قوی

امروزه بکارگیری بوشینگ های فشارقوی با فن آوری عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین (RIP) به دلیل مزایای منحصر به فرد آنها، بسیار مورد توجه تولید کنندگان، مهندسین و بهره بردان صنعت برق می باشد. از مزایای بوشینگ های RIP می توان به عدم انفجار و آتش سوزی بدلیل عدم وجود روغن و خرابی ناشی از نشتی آن، استحکام مکانیکی و حرارتی بالا، وزن کم، حجم کم، حمل و نقل آسان، امکان نصب در جهت های مختف، …. اشاره نمود.
متاسفانه دلیل اصلی بخش عمده ای از انفجارها در ترانسفورماتورهای قدرت و فوق توزیع، عملکرد نادرست بوشینگ های آنها بوده است که عمدتا از نوع OIP بوده اند.
به منظور کاهش انفجارها و هزینه های بسیار سنگین ناشی از آن و از سوی دیگر استقبال متقاضیان از فن آوری جدید، بسیاری از شرکت های سازنده بوشینگ های فشار قوی در سطح جهان، در سال های اخیر تولید بوشینگ ها با عایق داخلی کاغذ آغشته به روغن را متوقف نموده اند.
لذا با توجه به اهمیت و حساسیت نقش بوشینگ های فشار قوی، نیاز است مهندسین و مدیران ارشد در صنعت برق در کشور نیز توجه جدی تری نسبت به انتخاب و خرید آن صرف نمایند.
شرکت موس ایزولاتور با بیش از 120 سال سابقه، تولید کننده انواع بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی RIP تا سطح ولتاژ 1200 کیلوولت بوده و محصولات آن علاوه بر پوشش بیش از 80% نیازهای کشور روسیه و کشورهای مشترک المنافع، به بیش از سی کشور در سراسر جهان از جمله ایران (تامین بیش از 250 عدد بوشینگ از سال 1389) صادر می گردد.
شایان ذکر است شرکت فن آوران پویا صنعت از سال 1389 به عنوان نماینده انحصاری شرکت موس ایزولاتور (Mosizolyator) روسیه، در زمینه تامین انواع بوشینگ های فشار قوی با تکنولوژی عایق داخلی کاغذ آغشته به رزین (RIP) در ایران فعال بوده و تاکنون تعداد قابل توجهی از انواع بوشینگ ها را برای مصرف کنندگان داخلی از جمله شرکت ایران ترانسفو و برخی نیروگاه های ایران تامین نموده است.

 

مطالب مرتبط

ثبت نظر