دستگاه آنالیز ارتعاشات

در روش آنالیز ارتعاشات (Vibration Analysis)، ارتعاشات ماشین اندازه‌گیری شده و بر اساس آن وضعیت دستگاه سنجیده می‌شود و در صورت وجود عیب می‌توان عیب را تشخیص داد. این روش بیشتر برای ماشین‌آلات دوار بکار می‌رود.

دستگاه آنالیز ارتعاشات

در این روش، به تحلیل اسپتکرام فرکانسی و سیگنال زمانی پرداخته می‌شود. اندازه‌گیری ارتعاشات به وسیله سنسورهای جابه جایی، سرعت و شتاب صورت می‌گیرد. عموماً در اندازه گیری فرکانس‌های زیر۲۰ هرتز و اندازه‌گیری حرکت نسبی از سنسور جابه جایی؛ در اندازه‌گیری فرکانس های بین ۲۰ تا ۲۰۰۰ هرتز از سنسور سرعت؛ و در اندازه‌گیری فرکانس‌های بالای ۲۰۰۰ هرتز از سنسور شتاب استفاده می‌گردد.

یکی از کاربردهای آنالیز ارتعاشات در انجام تعمیرات پیشبینانه (PM) در صنعت می‌باشد. با توجه به داده‌های قبلی، هر یک از خرابی‌های به وجود آمده در ماشین آلات دوار، طیف فرکانسی خاصی دارند. با دریافت فرکانس‌های ارتعاشی توسط سنسورها و آنالیز آنها توسط نرم افزارهای خاص و مقایسه با داده‌های قبلی، می‌توان نوع عیب بوجود آمده را قبل از گسترش و از کار انداختن دستگاه متوجه شد.

این سیستم می‌تواند با دریافت موج فرکانسی و دامنه ارتعاشی اجزای دوار از قبیل شفت یا بلبرینگ‌ها سیگنال‌های مربوطه را آنالیز کرده و عیوب به وجود آمده را قبل از آسیب جدی به دستگاه شناسایی نماید.

 

دانلود مشخصات دستگاه تست آنالیز ارتعاشات مرکز تست و پایش

دانلود فایل مشخصات

مطالب مرتبط

ثبت نظر